Ovaj sistem se koristi za ishranu djeteta na majčinim grudima, kao dodatni izvor mlijeka pri hranjenju djeteta. Njegovim se korištenjem simulira iskustvo dojenja. SNS je osmišljen kako bi se potakla opskrba majčinim mlijekom i motiviralo dijete na sisanje. Dijete može piti mlijeko iz dojke ili iz sistema (izdojeno prije toga ili hrana za dojenčad), ovisno o dostupnosti mlijeka u dojci. Tako se dijete motivira na sisanje, jer uvijek ima mlijeka.
Dijete je moguće hraniti bilo prethodno izdojenim majčinim mlijekom, bilo nadomjesnom hranom za dojenčad. Sistem dolazi s nekoliko cijevi različitog promjera, ovisno o gustoći mlijeka ili hrane za bebe, te o problemu zbog kojeg se ovaj sistem koristi. Za početak preporučamo cijev srednjeg promjera.
Upotreba: 1. Prvo odredite debljinu cijevi s kojom ćete hraniti dijete. 2. Zatim stavite ventil na odgovarajući završetak na boci. Oprez: nemojte vući cijevi za hranjenje. Nisu čvrste i mogu puknuti. 3. Zatim pričvrstite ventil s prstenastim nastavkom na bocu za hranjenje. 4. Napunite bocu za hranjenje s mlijekom ili hranom za bebe. 5. Cijevi koje nećete koristiti pričvrstite na prstenasti nastavak da se mlijeko (hrana) ne bi prolijevala kroz njih. 6. Objesite cijeli sistem oko vrata, tako da donji dio boce za hranjenje bude u visini bradavica. Protok mlijeka (hrane) ovisi o visini boce: što viša boca, brži protok. 7. Cijevi stavite na grudi tako da završeci budu odmah na bradavicama te da strše 5 mm. Pričvrstite cijevi antialergijskom trakom. 8. Namjestite bebu na prsa te pripremite cijev na onoj strani na kojoj ćete hraniti dijete. Podražite bebinu donju usnu s bradavicom i čekajte da otvori usta. Prislonite bebu na dojku te stavite cijev ispod gornje usne kako bi beba prihvatila i dojku i cijev. Ako ne uspije iz prve, nemojte se brinuti jer ovo zahtijeva malo vježbe. Samo probajte ponovno. 9. Preporuča se lagano pritisnuti bocu kako bi se cijevi ispunile te beba ne bi gutala zrak.
Čišćenje: Sistem se treba očistiti nakon svake upotrebe. Ispunite cijeli sistem toplom vodom i deterdžentom, uklonite prstenasti nastavak na bocu i pustite da voda teče kroz cijevi. Isperite čistom vodom bez sapunice i također pustite da prođe kroz cijevi. Stisnite bocu par puta da istjerate vodu iz njih. Rastavite preostale dijelove sistema te ih također operite toplom vodom i deterdžentom i na kraju isperite čistom vodom. Sušite na čistoj krpi ili ručniku. Kad se osuši možete sastaviti sistem.
Sterilizacija: Prije prve upotrebe i najmanje jednom dnevno, po mogućnosti ujutro. Operite i isperite dijelove. Stavite ih u lonac s vodom i stavite da se grije. Voda treba kipjeti oko 10 minuta. Ako želite spriječiti nakupljanje kamence možete staviti malo octa, ali u tom slučaju nakon završetka sterilizacije morate dobro isprati sve dijelove. Odlijte vodu i pričekajte da se dijelovi ohlade. Izvadite ih i pustite da se osuše na čistoj krpi ili ručniku. Umjesto te procedure, možete ih sterilizirati u autoklavu. Pozicija cijevi: Budite sigurni da dijete drži cijev u sredini usta ispod gornje usne, a ne da cijev bježi u na stranu u ugao ustiju. Veličina cijevi: Bebe koje koriste ovaj sistem za dojenje mogu trebati različite veličine cijevi, ovisno o bebi te o problemu koji imaju kod dojenja. Veći promjer cijevi znači brži protok i manju napor za bebu. Općenito se preporuča da se počne sa cijevi srednjeg promjera. Možete procijeniti najbolju cijev gledajući kako beba siše i guta mlijeko (hranu). Gutanje treba uslijediti nakon 1 do 2 sisanja. Ako beba ne guta redovito, provjerite da li cijev dobro stoji i probajte sa širom cijevi. Podsjetnik: tanka cijev – crveni ventil srednje debela cijev – bijeli ventil debela cijev – prozirni ventil Protok se može regulirati na slijedeće načine: Povećati protok: šira (deblja) cijev, dizanje boce, pritisak na bocu, zagrijati hranu Smanjiti protok: uža cijev, spustiti bocu Smanjenje unosa nadomjesne hrane Jedan od ciljeva ovog sistema je da pokuša imitirati prirodni proces hranjenja, kako za majku tako i za bebu. Ako se prirodna laktacija počne vraćati na normalnu razinu, polako ćete smanjivati unos nadomjesne hrane i povećavati prirodno dojenje. Nemojte smanjivati količinu umjetne hrane u sistemu kako bi se vaša beba "odvikla" od SNS-a sistema. To mora doći spontano, kako se povećava količina mlijeka koju proizvodite. Savjetujte se s liječnikom kada možete u potpunosti prestati koristiti ovaj sistem. Korištenje izdojenog mlijeka ovom sistemu Ako mislite koristiti izdojeno mlijeko u ovom sistemu, za izdajanje preporučamo obostranu električnu pumpicu. Izdajanje na obje dojke istovremeno smanjuje vrijeme izdajanja na pola i diže razinu hormona prolaktina, ključnog za proizvodnju mlijeka.
Prije upotrebe detaljno pročitati upute za korištenje